Wybierz termin
data przyjazdu
data wyjazdu

Co zabrać ze sobą w góry latem?

Piesza turystyka górska to popularny sposób na aktywne spędzenie urlopu. Zrzesza ona coraz szersze grono sympatyków, jednak warto pamiętać o kilku niezbędnych rzeczach, które warto ze sobą zabrać.

Wygodne buty

Wygodne buty to najważniejsza część naszego ekwipunku. Jeśli będą niedopasowane, zbyt ciepłe lub zimne to wycieczka zamieni się w męczarnie, a otarcia na stopach będziemy leczyć jeszcze przez kilka dni, o ile nie tygodni (pamiętaj, aby nowe buty przed wyprawą rozchodzić). Jeśli jesteś początkującym i nie wybierasz się na ekstremalne trasy wystarczy kupić prosty model ale z przeznaczeniem w góry (w sklepach sportowych doradzą co wybrać, żeby uniknąć kontuzji).

 Krem z filtrem

Rzecz, którą bardzo często bagatelizujemy. Nawet w niskich temperaturach jesteśmy narażeni na intensywne działanie promieni słonecznych. Jeśli chcemy uniknąć czerwonych placków na ciele aplikujmy krem na partie, które będą narażone na słońce.

Plecak trekkingowy

Ważne, aby nie był zbyt duży. Jeśli napakujemy do środka masę nieprzydatnych rzeczy będzie on dla nas ciężarem i szybko zniechęcimy się do dalszej wędrówki. Warto pamiętać, aby wybrać ten plecak, który posiada tzw. pas biodrowy - jego zapięcie pozwoli odciążyć ramiona.

Woda i prowiant

To absolutna podstawa. W czasie naszej eskapady musimy się nawadniać, a dla tych, którzy nie lubią się często zatrzymywać mamy alternatywę. Na rynku są specjalne plecaki z systemem H2O, które pozwalają używać specjalnej sakwy na wodę. Umieszczamy ją w plecaku i przez otwór wypuszczamy na zewnątrz wężyk z ustnikiem. Dzięki temu możemy pić bez zatrzymywania się i ściągania plecaka za każdym razem.

Warto zabrać ze sobą jakieś słodycze, ponieważ szybko uzupełnią naszą energię. Dobrym pomysłem są także napoje izotoniczne, które uzupełniają poziom elektrolitów (w czasie marszu są one wydzielane z organizmu z potem).

Apteczka

Zabierz ze sobą tylko podstawowe rzeczy: leki przeciwbólowe, bandaż elastyczny i kilka plastrów. Sensowne jest zabieranie tylko takiego wyposażenia, które faktycznie może nam się przydać na trasie.

Czapka z daszkiem

Obok kremu z filtrem, jest to dodatkowa ochrona przeciwsłoneczna. Głowę warto chronić, ponieważ podczas wysiłku na słońcu szybko może nas rozboleć.

Kurtka

Pogoda w górach jest nieprzewidywalna, więc warto zabrać ze sobą kurtkę nieprzemakalną i z oddychającego materiału. Jeśli na dole świeci słońce to nie znaczy, że na górze też jest ciepło. Przy wyborze kurtki, zwróć uwagę, aby była lekka i nie zajmowała zbyt dużo miejsca w plecaku.

 Mapa i kompas

Banalne stwierdzenie? Być może, ale warto o tym też pamiętać. Kompas pomoże nam ustawić mapę we właściwym kierunku, ułatwi nam odnalezienie drogi podczas mgły lub w ciemności.

Coraz częściej korzystamy też z GPS-a. Urządzenie to ma wiele zalet, ale korzystając z niego, trzeba pamiętać, że jego praca zależna jest od zasilania (przy włączonym GPS-ie, realny czas baterii mocno się skraca). Ponadto, siła sygnału w niskich temperaturach, zamgleniu czy gęstym lesie może być słabsza. Warto zaoptarzyć się w powerbank, który jest stosunkowo nowym gadżetem na polskim rynku. Jest to zewnętrzna bateria lub innymi słowy przenośna ładowarka.

To lista rzeczy, które początkujący (i nie tylko!) powinien mieć przy sobie podczas każdej wycieczki. To minimum, które zapewnia komfort wędrówki w letnich warunkach. Pamiętajmy, że góry to wyjątkowe ale i niebezpieczne miejsce dlatego podchodźmy do niego z dużą pokorą.
 

UDANEJ WYPRAWY!