Wybierz termin
data przyjazdu
data wyjazdu

Cieszyn

Była Wisła, był Ustroń a teraz przyszedł czas na… Cieszyn! Będąc na urlopie w Wiśle czy Ustroniu, grzechem byłoby nie odwiedzić także Cieszyna. Jest jednym z najstarszych miast na Śląsku. Podanie głosi, że założyli go w 810 roku trzej bracia: Bolko, Leszko i Cieszko. Według legendy trzej bracia, po długiej wędrówce spotkali się tutaj u źródła, nazwanego później Studnią Trzech Braci, i ciesząc się tym faktem założyli gród Cieszyn. 
 
Cieszyn słynie z licznych kawiarenek: Cafe Arkady, Kornel i Przyjaciele, Cafe Muzeum, Klubokawiarnia Presso i można by jeszcze wymieniać… W ramach przerwy od zwiedzania, warto zasiąść w jednym z ogródków usytuowanych wzdłuż rynku i oddać się magii tego miasta. 
 
Polecamy szczególnie kawiarnio-księgarnie Kornel i Przyjaciele, bo klimat w środku jest naprawdę wyjątkowy. To miejsce dla tych, którzy kochają książki i kawę- można tu wygodnie usiąść, wziąć do ręki ulubioną książkę i oddać się literackim chwilom. 
 
Miejsc, żeby zjeść dobry obiad też nie brakuje. Punktem godnym polecenia są Winowajcy, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie. Od hamburgerów i makaronów aż po bardziej kunsztowne dania. Na obrzeżach miasta z kolei, możemy polecić Korbasowy Dwór - przepyszne dania i obsługa na wysokim poziomie. 
 

Ważniejsze zabytki 

 
  • Wzgórze Zamkowe (ul. Zamkowa) - znajdziecie tutaj XI-wieczną rotundę romańską Św. Mikołaja, gotycką Wieżę Piastowską z XIV wieku, pałac Habsburgów z XIX wieku, fragmenty piastowskiego zamku oraz park angielski z pomnikami przyrody. Jedna z ładniejszych części zabytkowego CIeszyna, z której rozpościera się widok na panoramę miasta. 
  • Kościół parafialny św. Marii Magdaleny (pl. Dominikański) - jeden z najstarszych kościołów w Cieszynie. Elementy gotyckie z przełomu XIII/XIV wieku, został przebudowany po pożarze w końcu XVIII w. Charakteryzuje go wystrój barokowy z XVIII wieku. 
  • Rynek i okolice - kamienice, ratusz, hotel „Pod Brunatnym Jeleniem”, fontanna z figurą Św. Floriana; Absolutne must see! 
  • Cieszyńska Starówka - charakterystyczny układ ulic i placów z historycznymi zabudowaniami m.in. ul. Głębokiej, ul. Menniczej, Starego Targu, ul. Sejmowej, ul. Nowe Miasto, ul. Śrutarskiej oraz mnóstwem zabytkowych kamienic. 
  • Zabudowania ul. Przykopa - miejsce dumnie nazywane Cieszyńską Wenecją. Wąska ulica położona nad potokiem zdecydowanie przypomina włoskie klimaty. 
  • Muzeum Śląska Cieszyńskiego – pałac Laryszów (ul. Regera) – najstarsze publiczne muzeum na ziemiach polskich, posiada bardzo bogate zbiory, w tym gotycką rzeźbę „Cieszyńskiej Madonny” z ok. 1375 z warsztatu Piotra Parlera. Budynek z końca XVIII wieku. 
  • Studnia Trzech Braci (ul. Trzech Braci) – miejsce legendarnego spotkania założycieli Cieszyna, altanka z XIX wieku. 
  • Bracki Browar Zamkowy (ul. Dojazdowa) – browar działający niezmiennie od 1846. Zakład należy do holenderskiego koncernu Heineken i wchodzi w skład Grupy Żywiec. Browar pomimo, że należy do dużego międzynarodowego koncernu piwowarskiego to zachował charakter regionalny i jako jedyny browar Grupy Żywiec wytwarza piwo metodami klasycznymi (m.in. stosuje zacieranie dekokcyjne, otwarte kadzie fermentacyjne i zbiorniki leżakowe). W zakładzie znajduje się wiele do dziś sprawnie funkcjonujących urządzeń pochodzących z drugiej połowy XIX wieku i początku XX wieku. 
  • Teatr im. Adama Mickiewicza (pl. Teatralny) – pseudobarokowy budynek w stylu wiedeńskim z początku XX wieku. Jedną z cyklicznych imprez odbywających się w teatrze od 1989 roku, jest międzynarodowy Festiwal Teatralny Na granicy (obecnie Bez granic), który był organizowany przez Stowarzyszenie Solidarność Polsko-Czesko-Słowacką. 
  • Stary cmentarz żydowski (ul. Hażlaska) - do dziś na terenie cmentarza zachowało się ponad 1500 nagrobków. Ostatni pochówek na terenie cmentarza odbył się w 1928 roku. W 1986 roku cmentarz został wpisany do rejestru zabytków. Obecnie cmentarz należy do Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Bielsku-Białej. 
Jak widzicie w Cieszynie nie da się nudzić, a interesujących miejsc (głównie pod kątem historycznym) jest naprawdę sporo. Idealna odskocznia od gór, wzbogacająca kulturalnie :)